Poniżej znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące instalacji systemu grzewczego.
Jak działa instalacja z pompą ciepła Konceptus?
W innowacyjnym systemie Konceptus ciepło pobierane jest z gruntu dzięki kolektorom dolnego źródła w postaci sond helikoidalnych Konceptus Heliko. Sondy Heliko umieszczone są na zewnątrz budynku, pod ziemią w odwiertach o odpowiedniej głębokości.
Uzyskana energia przenoszona jest z gruntu oraz przekształcana w pompie ciepła Konceptus i następie rozprowadzana po budynku dzięki wodnej instalacji umożliwiając ekonomiczne i bezpieczne ogrzewanie domu.
Ważny element instalacji stanowi bufor-zbiornik higieniczny, który zapewnia ciepłą wodę użytkową i wspomaga pracę pompy ciepła.
Czy pompa ciepła Konceptus może być jedynym źródłem ciepła w budynku?
Pompy gruntowe Konceptus zdecydowanie mogą być jedynym źródłem ciepła dla ogrzania budynku. Temperatura gruntu na odpowiedniej głębokości jest stabilna w całym sezonie grzewczym. Dobór pompy przeprowadza się aby zapewnić skuteczne ogrzewanie i CWU niezależnie od temperatur zewnętrznych.
Czy podana cena zawiera wykonanie dolnego źródła?
Tak. Podana cena zawiera kompleksowe wykonanie dolnego źródła, wszystkie podzespoły i materiały, pompę ciepła Konceptus, bufor - zbiornik higieniczny CWU, montaż i uruchomienie instalacji.
Na jaką głębokość wykonywane są odwierty?
Kolektory dolnego źródła w postaci sond helikoidalnych o długości 6 m i średnicy 0,5 m zakopywane są w dopasowanym odwiercie o głębokości do 8 m. Wykonywanie odwiertów na głębokość większą nie daje żadnej korzyści gdyż grunt jest regenerowany cieplnie przez słońce do głębokości maksymalnie około 10 metrów.
Jakie są korzyści z sond helikoidalnych w stosunku do głębokich odwiertów?
W porównaniu do głębokich odwiertów sondy Konceptus Heliko zapewniają lepsze parametry energetyczne przy niższej cenie wykonania. Dolne źródło Heliko można przeciążyć nawet wielokrotnie (nadspodziewanie silne mrozy, potrzeba szybkiego dogrzania i inne sytuacje losowe). Dodatkowo mamy bardzo wysoką odporność na awarie i bardzo niski koszt ewentualnej naprawy.
Czy wymienniki gruntowe Konceptus Heliko przeszkadzają w uprawie ogrodu?
Wymiennik gruntowy Konceptus Heliko nie ma żadnego wpływu na zieleń na powierzchni. Jedynym wyjątkiem są duże, stare drzewa, których umiejscowienie należy przewidzieć na etapie planowania wymiennika gruntowego celem pozostawienia bezpiecznej odległości (2 m z każdej strony) od drzewa.
Jak duża powierzchnia jest wymagana do wykonania dolnego źródła?
Każda sonda wymaga powierzchni około 16 m2, więc na przykład dość duże dolne źródło z 10 sondami wymaga powierzchni tylko 160 m2.
Jakim płynem napełniane jest dolne źródło?
Układ dolnego źródła napełniany jest opracowanym przez nas płynem ciepłonośnym Lodon skomponowanym w oparciu o nowoczesne koncepcje z użyciem soli organicznych. Płyn Lodon to:
Płyn LODON to:
• wysoka pojemność cieplna – mniejsza ilość pompowanego płynu
• niska lepkość – niskie opory przepływu
• w pełni ekologiczny i nieszkodliwy dla ludzi, zwierząt i roślin
• cena niższa niż płynów opartych na glikolu
• niekorozyjny dla wszystkich elementów stosowanych w układach dolnego źródła
Zastosowanie płynu LODON umożliwia nawet dwukrotne zmniejszenie mocy pompy obiegowej dolnego źródła.
Jakiej firmy są podzespoły/sprężarki?
Wszystkie elementy układu chłodniczego są firmy Danfoss, sprężarki Panasonic, Copeland. Nie stosujemy w tym zakresie żadnych podzespołów innych firm.
Czy wymagane są coroczne przeglądy? Jeśli tak to czy są płatne?
Nie. Przeglądy nie są wymagane. Pompa jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym. Płyn dolnego źródła nie starzeje się i nie ma potrzeby jego wymiany. Okresowo można samodzielnie przeczyścić 2 filtry.
Co obejmuje 5-letnia gwarancja?
Gwarancja 5-letnia jest na całą kompletną instalację czyli dotyczy wszystkich urządzeń, podzespołów, materiałów i robocizny.
Czy istnieje możliwość podłączenia pompy ciepła z kominkiem z płaszczem wodnym i/lub instalacją solarną?
Instalacje z pompą ciepła Konceptus pozwalają na takie połączenie dzięki zastosowaniu w instalacji zbiornika buforowego, który jest jej standardowym elementem. Do bufora możemy podłączyć wiele źródeł ciepła, i wiele różnych obiegów grzewczych.
Czy istnieje możliwość podłączenia pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną?
Tak, jest to korzystne. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna może zapewnić nawet 100% energii potrzebnej do zasilania pompy ciepła.
Czy jest możliwość podłączenia pompy ciepła jeśli zamontowane są kaloryfery?
Tak. Istnieje możliwość instalacji pompy ciepła Konceptus w układzie z kaloryferami oraz układzie mieszanym czyli kaloryfery + podłogówka.
Czy jest możliwość chłodzenia pompą ciepła Konceptus?
Istnieje możliwość podłączenia pompy ciepła Konceptus w układzie chłodzenia pasywnego, ale nie jest to rozwiązanie zalecane, ponieważ układ grzewczy domu typu podłogówka lub kaloryfery nie sprawdza się w funkcji chłodzenia. Skuteczne jest jedynie chłodzenie sufitowe.
Dlaczego w zestawach proponowanych przez Konceptus moc samej pompy jest dużo większa niż proponowana przez wszystkie inne firmy?
Pompy ciepła Konceptus nie zawierają grzałki (nie są urządzeniami hybrydowymi), a przede wszystkim nasze dolne źródło ma bardzo dużą wydajność i umożliwia współpracę z pompą ciepła o optymalnej mocy, która dobierana jest do budynku a nie do dolnego źródła.
Zestawy Konceptus są obliczone do wydajnej i sprawnej pracy przy temperaturze zewnętrznej -20⁰C (lub niższej na życzenie zamawiającego), inne firmy gwarantują pracę do temperatury np. -5⁰C, a przy niższych włącza się grzałka.
Większa moc pompy umożliwia optymalizację czasu pracy – pompa pracuje głównie w II taryfie prądu, rzadziej w pierwszej. Krótszy czas pracy pompy ciepła wydłuża jej żywotność.